Porodní asistentka Markéta Šrajerová: Průběh porodu odpovídá psychickému nastavení maminky

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

„Porod je z 99,9 % o hlavě. Proto je velmi důležitá psychická příprava. Často už mezi dveřmi poznáme, jak je maminka naladěná a jak bude porod probíhat,“ říká zkušená porodní asistentka jičínské porodnice, Markéta Šrajerová. Na porodním sále se také podle ní naplno projeví vztah mezi mužem a ženou. Jak se na porod co nejlépe připravit? Jaké jsou aktuální porodní trendy a jak se porodní asistentky vzdělávájí? Na tyto a další otázky odpovídá Markéta Šrajerová v následujícím rozhovoru.

Na dni s porodní asistentkou, který jste letos v květnu pořádali v jičínské porodnici, jste budoucím maminkám představovala těhotenskou jógu. V čem je toto cvičení prospěšné?

Gravid jóga má pro maminky velký přínos nejen po fyzické, ale i po duševní stránce. Zklidňuje je, uvolňuje, navozuje stav harmonie, pomáhá k dobré náladě. Budoucí maminky totiž trápí nejrůznější strachy, bojí se, jak zvládnou porod, jak se dokáží postarat o dítě, nebo řeší také partnerské problémy. Cvičení jim pomáhá vyrovnávat hladiny hormonů, maminky se cítí po cvičení šťastnější. Když s nimi po józe mluvím, tak říkají, že si plno věcí během cvičení urovnaly v hlavě a pomáhá jim vždy do dalších dní. Pokud nemají ženy rizikové těhotenství, mohou cvičit hned od začátku.

Jak gravid jóga funguje po fyzické stránce?

Pomáhá zpevnit postavu, svaly, pánevní dno, připraví maminky na hladký průběh porodu, a také po porodu se následně díky tomuto cvičení dostávají ženy do fyzické kondice. Více bych ale zdůraznila efekt duševního klidu a rovnováhy, které jsou při porodu zásadní. Porod je z 99,9 % o hlavě. Psychická příprava je proto velmi důležitá. Často už mezi dveřmi poznáme, jak je maminka naladěná a jak bude porod probíhat. Pokud má maminka strach a úzkost, vše se stáhne, a to znamená i větší bolest. Strachy jsou přirozené, ale je důležité se s nimi již v těhotenství naučit pracovat. Maminky, které na tom vědomě pracují, mají většinou hladký průběh porodu.

Co naopak kromě strachu porod komplikuje?

Neochota spolupracovat a negativní nastavení. My jsme ochotní probrat s maminkou vše, co si napíše do porodního plánu, vyhovět jejím přáním, pokud neohrozí miminko. Někdy si ale dopředu v porodním plánu napíší, co vše odmítají a co si nepřejí, ačkoliv nemohou vědět, jak bude porod probíhat a jak se při něm budou cítit a zvládat ho. Někdy mi připadá, jako by si tím komplikace přivolávaly. A někdy do těchto rozhodnutí maminkám zasahují i jejich partneři. Na porodním sále se pak hodně projeví, jaký mají rodiče partnerský vztah. Zda muž o ženu pečuje a podporuje ji, nebo za ni chce rozhodovat, případně si všímá více svého mobilního telefonu než své ženy.

Zdá se mi, že ve vaší práci hraje velkou roli psychologie…

To každopádně. Je velmi důležité, abych se na maminku naladila už během příjmu, pak mohu vnímat, co potřebuje. Některá chce hodně komunikovat, vysvětlovat, jiná zase potřebuje spíše ticho a klid.

Za svou více než dvacetiletou praxi jste jistě pozorovala různé trendy v přáních maminek. S dobou se mění i přístup žen k porodu. Co tyto trendy tvoří?

Zažily jsme již naprosto rozdílné přístupy například k holení či ke klystýru, kdy to, co ženy v nějakém období hromadně odmítaly, pak zase v dalších letech chtěly. Teď jsou v kurzu porodní plány, které si ženy dost často stahují z internetu a tím pak nemají nic společného s jejich individuálními potřebami. Proto si s nimi raději popovídáme a dohodneme se z očí do očí. Dalším aktuálním trendem je, že ženy nechtějí řízené tlačení – tedy vlastně odmítají vedení porodní asistentkou, která jim radí, jak využít kontrakci, jak pracovat s dechem.

Pokud to maminka nechce, nevadí nám to, zůstaneme potichu a pokud maminka změní názor a chce poradit, poradíme. Celkově ale teď maminky chtějí hodně přirozený porod, co nejméně zásahů či urychlování, po porodu šetrná manipulace s miminkem, některé maminky nechtějí miminko po porodu koupat, preferují ošetření na těle matky, bonding, nepřerušování kontaktu s maminkou, dotepání pupečníku apod.

Trendy ale netvytvářejí jen maminky, ale i vy, porodní asistentky tím, že stále nabízíte něco nového. Stále se vzděláváte?

Ano, to je nezbytné. Nedávno jsem například byla na kurzu Rebozo, to jsou šátky, které pomáhají při porodu, školily jsme se také na bylinné napářky, čeká nás kurz o fyzioterapii, abychom předcházeli zraněním při porodu, které mohou způsobit inkontinenci, potíže s kostrčí, apod.

Jak pomáhá při porodu aromaterapie a bylinné napářky?

Bylinná napářka může zpříjemnit poslední fázi těhotenství a ovlivnit průběh porodu díky hlubokému uvolnění, teplu a účinkům bylin. Napářka uvolňuje svaly pánevního dna, zvlhčuje a připravuje porodní cesty, a také pomáhá tělu zkracovat děložní čípek, pootevírá tedy „bránu“ k vytouženému miminku. Vhodně zvolené bylinky mohou navíc pomoci likvidovat nežádoucí bakterie a kvasinky, na které mnoho žen v těhotenství trpí. Samotná teplá pára z napářky má také vliv na změkčení tkání hráze, která se díky tomuto stává poddajnější a elastičtější. Co se týče aromaterapie, máme tady různé směsi, které pomáhají například na odstranění úzkosti, případně na slabší kontrakce či na uvolnění. Maminkám nabízíme oleje do aroma lampičky nebo na masáž, kterou může poskytnout i tatínek, případně si žena může dát olej do koupele. Rádi tyto pomůcky využíváme, ale nikomu nic nenutíme.

Hodně se také diskutuje nástřih hráze. Dokážete mu předejít?

Říkáme maminkám i na předporodních přípravách, že se to ukáže až při porodu. Záleží na mnoha věcech – jak je velké miminko, jak je hráz elastická a jak bude porod probíhat. Všichni tady rádi rodíme bez nástřihu, pokud to jde. Maminky z toho mají často strach a ptají se, kolik to bude stehů, ale takto se to nepočítá. Nástřih je maličký a maminky často ani nepoznají, že je lékař nastřihl. Každopádně je lepší maličký nástřih, pokud je to nutné než velká trhlina.

Vyjmenujte ještě prosím, co maminkám v rámci předporodní přípravy nabízíte?

Každý měsíc organizujeme kurz předporodní přípravy, každé pondělí u nás probíhá cvičení pro těhotné. Střídáme zde klasické těhotenské cvičení s gravid jógou. Chystáme také kurz manipulace s miminkem podle Evy Kiedroňové, a každý rok děláme v rámci Týdne respektu k porodu v Rodinném centru Kapička kurz předporodní přípravy. Každé mamince se pak individuálně věnujeme v rámci registrace k porodu, což bývá okolo 36. týdne. Nejlepší je, když nás zde ženy navštíví častěji, aby poznaly co nejvíce porodních asistentek. Když pak přijdou k porodu, jsou rády, když vidí známou tvář.