Nový unikátní přístroj na naší radiodiagnostice

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Každá inovace a vylepšení je pro naši nemocnici v Náchodě, a hlavně pro naše pacienty, velkým přínosem. Dnes 18. 4. 2023 jsme přestřihli pomyslnou stužku a slavnostně převzali novou skiaskopickou stěnu za bezmála 17 mil. Kč financovanou z programu REACT-EU z prostředků Evropské unie.

Novým pomocníkem je RTG přístroj, který je v dodané konfiguraci teprve druhým v ČR. Totožným disponuje pouze IKEM. Jedná se o Artis zee Multi-Purpose postavený na platformě plnohodnotných angiografických přístrojů od společnosti Siemens Healthcare.

Jde o flexibilní RTG přístroj, který mimo primárního zaměření umožňuje v případě potřeby provést také standardní skiagrafické snímkování, či posloužit jako záložní přístroj například pro periferní angiografii.

Tento nový přístroj je oproti nahrazovanému vybaven moderním systémem pro zpracování obrazu prostřednictvím dynamického plochého detektoru as40HDR, navíc doplněn o velkoplošný 55” monitor pro současné zobrazení výstupů z více přístrojů.

Přístroj se používá na vyšetření i terapeutické výkony zažívacího ústrojí. Celá délka vyšetření či výkonu trvá obvykle 15 – 60 minut. S minimální radiační zátěží umožňuje dynamické sledování a obrazovou dokumentaci o průběhu vyšetření v čase. Pacient tedy leží na lehátku a díky pohyblivému rameni přístroj snímá obraz, který následně přenáší na velkou obrazovku. Zjednodušeně můžeme říci, že klasický rentgen umí vytvořit fotografii, nový přístroj celý film.

Terapeutické výkony budou provádět zejména lékaři Endoskopického centra. Jedná se např. o dilatace stenóz a zavedení stentu do zažívacího traktu nebo extrakci žlučových kamenů.

Nyní bude následovat příprava připojení dalších přístrojů a zaškolení zdravotníků v obsluze. Pro pacienty začne sloužit během 3 týdnů.