MUDr. Zdeněk Havlík: Ženy chtějí rodit přirozeně. My jim k tomu pomáháme.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

Období těhotenství je v životě každé ženy výjimečným obdobím a s přípravou na porod vyvstává mnoho otázek. Porodnice se mění i v závislosti na trendech a přáních, které budoucí maminky vyžadují. Jinak se rodilo před padesáti, třiceti i deseti lety. Dnešní ženy touží po přirozeném porodu a porodníci mají zase širší škálu vyšetření, díky kterým mohou vývoj miminka sledovat už od prvních týdnů těhotenství. O tom, co čeká ženy v péči jičínské porodnice, jsme mluvili se zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Zdeňkem Havlíkem.

Na čem nejvíce záleží ženám, které přijdou k porodu?

Samozřejmostí je pro ně to, že odejdou zdravé s miminkem. Více se zajímají o další okolnosti porodu – kontakt s miminkem, atmosféra při porodu, navození téměř až domácího prostředí. Mnoho žen se v těhotenství zabývá především porodem, ale už méně si zjišťují věci o poporodní péči. Porod proběhne, ale ta největší dřina nastává po něm. A na tu je potřeba se také připravit. Samostatnou kapitolou je například kojení.

Jak pomáháte maminkám se na porod a období šestinedělí připravit?

Žena by se určitě měla seznámit s tím, co ji přibližně čeká během první i druhé doby porodní, jak se může zapojit její partner, jaké polohy jsou vhodné pro jednotlivé fáze porodu. To je probíráno v rámci našeho předporodního kurzu vedeného porodními asistentkami. Ženám nabízíme i těhotenské cvičení a naše porodní asistentky aktuálně zavádějí kurzy gravid jógy. Dále chystáme kurzy manipulace s novorozencem podle Evy Kiedroňové, abychom naučili maminky, jak s miminkem správně manipulovat a zklidnit ho.

Měla by žena přijít do porodnice s porodním plánem?

Některé maminky je mají a některé ne, ale není to až tak podstatné. Vše je o individuální domluvě. Žena nám sdělí své přání a většinou jí můžeme vyhovět. Nic neděláme proti její vůli. Pokud hrozí ohrožení zdraví rodičky nebo miminka, vysvětlíme jí situaci a domluvíme se, jak budeme postupovat dál.

Kdy žena před porodem obvykle vstupuje do prvního kontaktu s porodnicí?

Gynekolog standartně předává rodičku k registraci do porodnice okolo 36. týdne těhotenství a přes náš objednávací systém na webových stránkách nemocnice nebo přes naše facebookové stránky je pak možné se objednat na návštěvu porodnice a registraci. Maminku zaregistruje porodní asistentka, která zadá do počítače veškeré potřebné informace a tím se následný příjem k porodu, kdy už má žena kontrakce, zjednoduší. Během registrace rodičku také vyšetří lékař, který zhodnotí celé těhotenství a pokud je pro to důvod, přebíráme ji do péče. Pokud je vše v pořádku, dochází nadále ke svému gynekologovi a do porodnice je předávaná do péče v termínu porodu nebo lehce po termínu.

Může si budoucí maminka v rámci této návštěvy porodnice také prohlédnout porodní sály?

Samozřejmě, pokud nejsou porodní sály právě obsazené, může si je prohlédnout, stejně jako oddělení šestinedělí, návštěvní místnost, nadstandartní pokoje. Zároveň můžou maminky i se svými partnery přijít vždy poslední čtvrtek v měsíci, kdy pořádáme pravidelné přednášky lékaře o průběhu porodu a pobytu v naší porodnici s následnou prohlídkou porodních sálů a oddělení šestinedělí.

Jak probíhá samotný porod? Máte v tomto směru nějaké novinky?

Hlavní slovo u fyziologického porodu má porodní asistentka, která s rodičkou stráví nejvíce času – od příjezdu do porodnice až do dvou hodin po porodu. Nabízí jí možnosti, jak ulevit od bolesti a zpříjemnit porod formou bylinných napářek, aromaterapie, hudbou, polohou, sprchou nebo koupelí apod. Lékaři nechávají porod zpravidla přirozeně běžet a nezasahují do něj, pokud to není potřeba.

Dříve bylo mezi ženami populární rodit s tvz. epidurálem, jaký je současný trend?

Dnes převládá přání přirozeného porodu. Epidurální analgezii před porodem žádá velmi malé procento žen. Pokud ovšem bolesti žena během porodu špatně snáší, tuto možnost ji nabídneme a je na ni, zda se pro ni rozhodne. Osobně si myslím, že podání analgetik může ženě v určité situaci pomoci. Například pokud má žena dlouho trvající nepříjemné bolesti, které nevedou k otevírání děložního hrdla, ale rodičku pouze vyčerpávají a nedovolí jí si odpočinout. V této situaci je lepší jí pomoci podáním analgetik, aby se vyspala, načerpala fyzickou i mentální sílu a měla energii zvládnout samotný porod. Na výběr máme z několika možností, epidurální analgezie je jen jedna z nich. Vnímání bolesti je u žen velmi individuální, každý máme citlivost nastavenou jinak, proto se vždy maminky ptáme, zda chce od bolesti ulevit, či ne.

Jičínská porodnice ženám nově nabízí také kombinovaný screening v prvním trimestru těhotenství. Proč by ho budoucí maminky měly absolvovat?

Kombinovaný screening obnáší krevní odběry v 10. týdnu a poté ve 12. nebo 13. týdnu ultrazvuk. Tato kombinace vyšetření nám umožňuje vyhodnotit míru rizika v těhotenství s vysokou přesností. Díky technologickému pokroku jsou již v tomto raném stádiu těhotenství na ultrazvuku vidět i detaily, které byly možné v minulosti vidět až ve 20. týdnu. Výhoda je tedy především v tom, že můžeme takto časně odhalit vady, které by reálně mohly vést k ukončení těhotenství v pozdějším období. Není to jen Downův syndrom, ale i jiné většinou s životem neslučitelné vady viditelné již v této fázi těhotenství.

Zvyšuje se s přesnější diagnostikou také počet odhalených vad? Příp. přibývá těchto vad?

V rámci prvotrimestrálního screeningu máme především možnost je odhalit dříve, a to je nepochybně velkou výhodou. Nemohu říci, že by postižených plodů přibývalo. Spíše tím, že se obecně zvyšuje věk rodiček, je také statisticky vyšší riziko, že se u plodu může nějaký syndrom vyskytnout. Vyšetření pracuje s věkem matky, a to zásadně ovlivňuje i výsledné riziko pro dané těhotenství. Například žena ve 22 letech vstupuje do screeningového testu s rizikem na Downův syndrom 1:1000. Toto riziko má každá žena stejné a ovlivňuje ho pouze věk pacientky. Pokud je vyšetření krve a ultrazvuku v pořádku, je ve výsledku riziko Downovy choroby pro dané těhotenství sníženo na 1:20000. Ve 40 letech je vstupní riziko 1:80 a výstupní riziko 1:1600. Na druhou stranu musím říct, že jsme tady nezaznamenali vyšší záchyt vad. Všímám si toho, že trend se opět trošku mění a děti začíná mít znovu více mladších žen, než tomu bylo třeba před pěti, šesti lety.