K vysněnému tělu přes operační sál: jičínská chirurgie pomáhá obézním z celé republiky

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

Chirurgický skalpel je pro mnoho lidí poslední instancí v mnohaleté snaze dostat se na svou vysněnou váhu. Tím, že se kapacita jejich žaludku po bariatrické operaci výrazně omezí, přichází bezprostředně po práci chirurgů razantní změna ve stravovacích návycích. Odměnou jsou desítky shozených kilogramů už v prvních měsících po zákroku. „Pacienti jsou svým novým tělem doslova nadšení, mohou začít sportovat, některé ženy otěhotní, nebo si najdou partnery, zkrátka se jim život otočí,“ popisuje výsledky bariatrických operací u většiny pacientů primář jičínské chirurgie, MUDr. Jan Hain. Během šesti let, kdy pracuje v Oblastní nemocnici Jičín operoval již 200 obézních lidí z celé republiky.

Pane primáři, co je nejčastější příčinou obezity?

Všichni vidíme, že tloustne celá populace, nejen našeho národa, ale obecně Evropy a celého vyspělého světa. Je to samozřejmě tím, že žijeme v nadbytku. Roli nehrají ani tak genetické dispozice, jako spíš životní styl. Máme všeho víc, než potřebujeme, jen pohybu máme méně. Lidé se nechtějí hýbat, navíc strava velké části populace je nezdravá. Pokud je na denním pořádku fast food, spousta sladkostí a dalších levných nezdravých jídel, nemůžeme se přibývající obezitě divit.

Co čeká člověka, který se rozhodne řešit svou obezitu chirurgicky – bariatrickou operací?

Abychom mohli takového člověka operovat, musí v první řadě splňovat BMI index. Toto kritérium je jasně dané – BMI 40 a výše bez komorbidit nebo BMI od 35 s komorbiditami, jako např. hypertenze, artrózy kloubů apod. Před samotným výkonem je pak potřeba absolvovat tři základní vyšetření: gastroskopické, ultrazvuk břicha a psychologické vyšetření. Pokud má pacient například CHOPN nebo astma, měl by mít ještě spirometrické vyšetření.

Co následuje dál?

Další podmínkou je, že člověk zkusí zhubnout konzervativně, tedy přirozenou cestou. To znamená, že by měl navštívit nějakého nutričního terapeuta či obezitologa. Našim pacientům doporučujeme zhubnout cca 5–8 procent jejich současné váhy. To je přínosem jak pro ně samotné, tak i pro nás, operatéry. Výhodou pacienta je, že si začne zvykat na jiné stravovací návyky, a v hlavě si srovná, že chce opravdu změnit životní styl. Pro nás je to důležité kvůli úbytku tuku na játrech, která jsou u obézních lidí veliká a brání nám v přístupu k žaludku, takže komplikují operaci. Už se nám v minulosti stalo, že jsme se kvůli obrovským játrům nedostali k žaludku a museli jsme výkon ukončit. Proto potřebujeme, aby pacient několik kilogramů shodil v krátké době, například za měsíc. Z tohoto důvodu mu dáme termín operace poměrně brzy. Pokud totiž člověk hubne např. 15 kg za rok, na játrech se to skoro neprojeví.

Jak následně bariatrická operace probíhá?

Gastrických operací je několik typů. V ČR se nejčastěji provádí tzv. tubulizace (sleeve resekce) žaludku a gastrické bypassy, v menší míře také plikace žaludku. Před lety se nejčastěji prováděly bandáže žaludku, tato metoda je ale podle mého názoru dnes již překonaná. Plikace žaludku je levnější metoda, která ovšem nefunguje tak dobře, jak bychom si přáli. Gastrické bypassy jsou nejvhodnější pro lidi s nejvyšším stupněm obezity. V jičínské nemocnici proto nejčastěji provádíme tubulizaci žaludku. Je to relativně jednoduchá a rychlá metoda s dobrým krátkodobým i dlouhodobým efektem. Dlouhodobý efekt je důležitý. Není žádoucí, aby pacient zhubl čtyřicet kilogramů, ale za dva roky je nabral znovu.

Co tato operace obnáší?

Tubulizace je v podstatě zmenšení žaludku, který po operaci vypadá jako pokračování jícnu. Tím vlastně zrušíme rezervoár potravy. Žaludek má sice určitou elasticitu, takže je možné ho do jisté míry znovu roztáhnout, ale při dodržování pravidel není třeba se toho bát. Výsledky těchto operací jsou velmi dobré. U druhého typu operace – gastrickém bypassu, který se provádí u extrémně obézních pacientů, odstraňujeme kus žaludku, a ještě zkrátíme cestu potravy trávicím traktem. Hubnutí tedy nastává jednak omezením příjmu potravy a současně omezením trávení. Tento výkon je pracnější, delší a komplikovanější, a obnáší také podrobnější sledování pacienta po výkonu. Bedlivě pak hlídáme hladinu stopových prvků a minerálů, tak aby pacientovi nic nechybělo. Všechny operace provádíme laparoskopicky.

Jak rychle po operaci pacienti obvykle zhubnou?

Razantní úbytek váhy v řádu desítek kilogramů je obvykle v prvních devíti měsících po operaci.

Pak se váha ustálí a poté se tato ustálená hmotnost porovnává s aktuální hmotností například za 5 let. Výsledky tubulizací jsou uspokojivé – i po pěti letech si 85 % pacientů drží hmotnost po zhubnutí. Je tu však určité procento lidí, u kterých nebude fungovat žádná metoda, protože si v hlavě nesrovnali, že musí změnit životní styl.

Tím se dostáváme k tomu, že po operaci je třeba změnit své návyky…

Přesně tak. Není to jen o tom, že člověk pasivně projde operací. Právě proto je potřeba, aby každý pacient před operací prošel psychologickým vyšetřením a ujasnil si, že dokáže změnit svůj život. Pokud byl zvyklý jíst hodně, po operaci už nemůže. Bezprostředně po operaci je pacient na tekuté stravě, další týden na kašovité. Přibližně po měsíci už víme, že je žaludek dobře zahojený, ale pokud by někdo chtěl sníst větší jídlo, prostě se mu do žaludku nevejde. Lidem po operaci se tak významně změní stravovací návyky. To je ale o tom, jak si to dokáží nastavit v hlavě.

Jaký je postup po operaci?

Pokud je vše v pořádku, za čtyři nebo pět dní může pacient odejít z nemocnice domů. Další kontroly děláme po dvou až třech měsících a pak zhruba po půl roce. Při každé kontrole zapisujeme pokles jejich hmotnosti, efekt léčby, a nějakou dobu je takto sledujeme. Na častější kontroly pacienty obvykle nezveme už z toho důvodu, že k nám často jezdí i z daleka.

Jaké pro vás je vidět změnu na pacientech?

Když k nám na kontrolu přijdou ženy, které se po operaci promění do krásy, je to taková změna, že je často skoro nepoznám. Pacienti jsou velmi spokojení, nadšení, mohou začít například sportovat, některé ženy otěhotní, nebo si najdou partnery, zkrátka se jim život otočí. Jasné ale je, že pokud zhubnou 40 až 50 kilo, čekají je po operaci plastické operace, protože mají převisy kůže na stehnech, pažích, prsou. Přestože je tedy bariatrická operace hrazená pojišťovnou, musí počítat s tím, že budou do svého vzhledu ještě muset investovat.

Chodí k vám častěji muži či ženy?

Častěji operujeme ženy. Muži chodí více ze zdravotních důvodů, pokud mají například kardiologické nebo diabetické potíže a spíše je k operaci pošle lékař. Spoustu našich pacientů indikuje diabetolog, protože vedlejším efektem operace u diabetiků druhého typu je také léčba cukrovky. Tito pacienti po cca 2–3 měsících již nepotřebují medikaci inzulínem. Ženy k nám přicházejí také ze zdravotních důvodů, ale často si uvědomí, jak je jejich obezita v životě omezuje, mívají problém s otěhotněním, nemohou se hýbat, najít si partnera, a vadí jim, jak vypadají. Naprostá většina z nich je potom z výsledků operace nadšená.

NOVÁ OBEZITOLOGICKÁ PORADNA – JIŽ BRZY V JIČÍNSKÉ NEMOCNICI

Dobrá zpráva pro pacienty, kteří chtějí začít řešit svou obezitu: jičínská nemocnice připravuje otevření obezitologické poradny pod vedením lékařky Moniky Chocholáčové. Nová ambulance poskytne komplexní péči zahrnující nutriční poradnu i lékařskou péči a je určena zejména lidem, kteří splňují indikaci k bariatrické operaci. „Lidem, kteří opravdu mají zájem udělat v životě změnu a zhubnout, nabízíme co možná nejefektivnější cestu – nejdříve zkusit zhubnout ve spolupráci s nutriční terapeutkou a s pomocí léku Saxenda, který snižuje chuť k jídlu a následně jim případně doporučíme bariatrickou operaci. MUDr. Monika Chocholáčová má výsledky bariatrických operací možnost sledovat také v diabetologické poradně, kde ordinuje: „Cukrovka se u těchto pacientů po operaci výrazně zlepšuje, zpravidla můžeme zredukovat medikaci, například zcela vysadit inzulín a ponechat pouze tablety,“ popisuje.

Text Lucie Chytilová

Foto Jakub Podobský