Tiskové zprávy Náchod

Náchodská nemocnice oslavila 130 narozeniny

Kulaté 130 výročí svého vzniku oslavila největší nemocnice Královéhradeckého kraje ve čtvrtek 18. září. Součástí oslav bylo pozvání významných hostů, krájení třípatrového dortu i slavnostní přípitek. V areálu nemocnice se současně u této příležitosti konal Den zdraví, který zahrnoval nabídku preventivně zdravotnických aktivit. Oficiální program zahrnoval také slavnostní oceňování osobností spojených s náchodskou nemocnicí, kterou na radnici zorganizovalo město Náchod.

Úzká spolupráce mezi náchodskou nemocnicí, náchodskou radnicí, střední zdravotnickou školou v Náchodě, Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje a Královéhradeckým krajem umožnila uskutečnit společenské setkání, které připomnělo, jaký kus cesty náchodská nemocnice od dob svého vzniku urazila. O dalším rozvoji, který nemocnici v brzké budoucnosti čeká, promluvil na oslavě hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta, práci zaměstnanců i spolupráci mezi organizacemi vyzdvihl ředitel a předseda správní rady Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach i starosta Náchoda Jan Birke. Nechyběl ani předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Tomáš Halajčuk, předseda Zdravotního výboru Královéhradeckého kraje Jan Kříž a ředitel náchodské zdravotnické školy David Hanuš.

 Po slavnostním přípitku nemohl chybět narozeninový dort, který společně nakrojili hejtman kraje, starosta města a ředitel nemocnice. Ti se pak spolu s dalšími hosty vydali s drobnými dárky na vybraná oddělení. Slavnostní část dne byla zakončena udílením cen osobnostem nemocnice na náchodské radnici.

 „V návaznosti na potřeby regionu a rozvoj medicíny nezůstalo v naší nemocnici z té původní prakticky nic. Žádná z budov, žádný přístroj a logicky ani žádný zdravotník již nepamatují rok 1895. Jedna věc však zůstává, a to je poslání nemocnice. Všechny generace lékařů, sester a dalších zdravotníků se snaží naplnit očekávání kvalitní a dostupné péče. Všichni společně pak vytvářejí nesmírně důležitou kontinuitu péče, která může existovat jen díky postupnému předávání zkušeností. A protože toto v náchodské nemocnici funguje již 130 let, má město Náchod svoji nemocnici i v roce 2025. Všem generacím proto patří naše velké poděkování a vděčnost!

Zároveň dnes přinesl hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta nemocnici exkluzivní dárek – rozhodnutí o vyhlášení veřejné zakázky na II. etapu modernizace náchodské nemocnice. To dává nemocnici, a hlavně nám všem, kteří tu bydlíme, jistotu, že náchodská nemocnice se bude dále rozvíjet a bude usilovat o to, aby byla špičkovým pracovištěm v našem regionu,“ říká u příležitosti 130 narozenin náchodské nemocnice její ředitel Jan Mach.

 Náchodská nemocnice byla otevřena v roce 1895. V době svého vzniku zde bylo 70 lůžek a 30 rezervních a pracovalo zde deset zaměstnanců, z toho dva lékaři, čtyři ošetřovatelky, dvě pomocné sestry, nemocniční správce a vrátný. Prvním primářem byl tehdy sedmadvacetiletý lékař Jindřich Stráník.

V současnosti je Oblastní nemocnice Náchod největší nemocnicí Královéhradeckého kraje. Zaměstnává více než 1240 zaměstnanců, z toho 192 lékařů a 430 zdravotních sester. Provozuje 565 lůžek akutní i následné péče. U příležitosti 130 let své existence vydala nemocnice brožuru o své historii.