Zdravotnický holding přivádí do nemocnic další personál z ciziny, tentokrát zdravotní sestry z Ukrajiny.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

Aktivita holdingu směrem k získávání nových zdravotnických pracovníků pro krajské nemocnice neustává. Kromě tradičních cest náborů, účasti na pracovních veletrzích či motivováním absolventů stipendii, hledají nemocnice pracovníky také v zahraničí. Začátkem října přijela do Čech další skupinka ukrajinských zdravotníků, kteří by chtěli pracovat v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Tentokrát se jedná o zdravotní sestry. Ty nyní prochází intenzivním jazykovým kurzem češtiny, aby mohly následně po vyřízení potřebné administrativy nastoupit do krajských nemocnic.

Nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu je celorepublikovým problémem a i krajským nemocnicím v Královéhradeckém kraji chybí na odděleních dlouhodobě několik desítek lékařů i zdravotních sester. Probíhá proto neustálý nábor, a to nejen v Česku, ale také v zahraničí. ZH KHK a. s. již během posledních dvou let takto přizval ke spolupráci zhruba dvě desítky cizinců – především lékaře z Ukrajiny anebo fyzioterapeuty z Polska. Při náboru využil i tzv. projekt Ukrajina nabízený Ministerstvem zdravotnictví, který výrazně zjednodušoval a zkracoval proces vyřizování dokumentů potřebných pro příjezd a zaměstnání zdravotnických pracovníků. Ačkoliv nedávno ministerstvo projekt dočasně pozastavilo, provádí holding nábor i nadále, a to vlastními silami. Je totiž s nově získanými pracovníky velmi spokojen.

„Začátkem října přijela do České republiky na naše pozvání skupina dalších zdravotníků. Jde o deset zdravotních sester z Ukrajiny. Jsou to dámy jak s dlouholetou praxí, tak i čerstvé absolventky, které se rozhodly pracovat v Čechách v některé z našich nemocnic. Holding jim po dobu jazykové přípravy zajistil ubytování, stravu a hlavně intenzivní tříměsíční kurz češtiny, aby se co nejdříve naučily komunikovat s pacienty i s kolegy na pracovišti. Pomůžeme jim také s potřebnými povoleními, nostrifikací diplomu atd. Kurz sice probíhá v Trutnově, ale sestry nejsou určeny jen pro zdejší nemocnici. Po absolvování jazykového kurzu budou přiděleny do jednotlivých nemocnic dle potřeby, kde budou muset projít ještě adaptačním procesem na konkrétních pracovištích,“ říká předseda představenstva ZH KHK a. s. a ředitel trutnovské nemocnice Ing. Miroslav Procházka, Ph.D.

Po skončení jazykové přípravy se budoucí zaměstnanci musí ještě vrátit na Ukrajinu pro pracovní vízum, které je zařizováno v průběhu jazykového kurzu ve spolupráci s nemocnicemi. Následně nastoupí na jednotlivá pracoviště a mají rok na složení tzv. aprobační zkoušky, která je nutným předpokladem výkonu této profese v ČR a skládá se z písemné, ústní i praktické části.

„Do budoucna je možné, že využijeme zájmu zdravotníků i z jiných zemí, jako např. z Běloruska či Moldávie, kde je naopak zdravotníků více, než pracovních míst. Neobáváme se toho, že by nebyli dostatečně odborně připraveni. Jejich znalosti a dovednosti se prověřují už v průběhu jazykových kurzů a při konzultacích s budoucím zaměstnavatelem. U nelékařského zdravotnického personálu aprobační zkoušky zatím všichni složili relativně bezproblémově a v nemocnicích jsme s novými kolegy nadmíru spokojeni. Jsou vstřícní k pacientům a pokorní ke své práci,“ dodává Ing. Procházka.

Zdravotnický holding vloni uspořádal dva jazykové kurzy pro zahraniční pracovníky, kterých se zúčastnilo deset lékařů, čtyři zdravotní sestry a dva fyzioterapeuti, a to nejen z Ukrajiny, ale i z Polska a Ruska. Aktuálně je v krajských nemocnicích zaměstnána zhruba stovka zahraničních lékařů, z toho je většina Slováků, z Ukrajiny jich pochází asi třicet a další jsou jednotlivci z jiných evropských, či mimoevropských zemí, přičemž někteří zde pracují již dlouhá léta.

„Naší prioritou je zajistit do nemocnic dostatečný počet kvalitních pracovníků a zajistit tak hladký chod jednotlivých oddělení. Bohužel situace je v Česku, volných zdravotníků je zde velmi málo. Nemocnice se nyní na podzim účastní různých pracovních veletrhů, ale to nestačí. Poohlížíme se proto i v zahraničí po těch, kteří chtějí pracovat mimo svou zemi. Dále motivujeme čerstvé absolventy našich lékařských fakult. Královéhradecký kraj nabízí stipendia pro mediky, díky kterým jsme získali již několik desítek mladých lékařů. Příští rok chceme vypsat také stipendia pro nelékařský zdravotnický personál,“ uzavírá způsob náborů zdravotnického personálu náměstek pro oblast zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar.

Ing. Magdaléna Doležalová